אזור פוסטוינה - 8/18/2015

בפוסטוינה לנו במלון חביב אשר שוכן במרכז העיר (Postojna Cave Rooms & Apartments Proteus), מרחק 500 מ' הליכה מגולת הכותרת של האזור – מערכת הנטיפים פוסטוינה (Postojnska Jama).

אתר זה, שהוא מאתרי התיירות המרכזיים בסלובניה מאורגן היטב, וניצלנו את קרבתנו כדי להגיע בשעות הבוקר ולהימנע מהתורים הארוכים המשתרכים בו בהמשך היום. הביקור במערה כולל נסיעה קצרה ברכבת החולפת על פני אולמות אולמות של נטיפים וזקיפים ומובילה לסיור רגלי מודרך בתוככי המערה הנמשך כשעה ועובר בבין החללים השונים. הסיור מספר אודות תולדות גילוי המערה ומלמד על תופעת הקארסט הנרחבת מאוד בסלובניה (40% משטחה הוא אזור קארסט). בין השאר ניתנת ההזדמנות ללמוד על בעלי החיים השוכנים במערה (יש 158 מינים!). בעל החיים הגדול ביותר במערה הינו לטאה קטנה, חיוורת ועיוורת בשם פרוטיאוס. לא תופתעו לגלות עשרות מיני בובות של הלטאה הנ"ל בחנויות המזכרות הרבות העוטפות את פתח המערה (יש לציין כי עמדנו בפיתוי לרכוש אחת או שתיים...).

מהמערה המשכנו לטירת פארדיאמה (Predjamski Grad) באוטובוס חינמי המקשר בין האתרים. הסיור בטירה המתבצע באמצעות מדריך קולי בעברית (!) מוצלח מאוד ומתמקד בעיקר ברובין הוד הסלובני אשר התבצר בטירה והערים על הצרים עליו למעלה משנה ובסופו של דבר נבגד על ידי אחד המשרתים שהסגיר את נקודת התורפה של הטירה המבוצרת להפליא (היא שוכנת בתוך מערה ענקית) היא בית הכיסא. פגיעה ישירה של בליסטרה בתזמון הנכון הכריעה את הקרב.

ביום המחרת ביקרנו במערה מפורסמת נוספת שהיא גם אתר מורשת עולמי, מערת שקוציאן (Skocjanske Jame). מאחר וראינו מערת נטיפים מרשימה ביום הקודמת, בחרנו במסלול הליכה בטבע המתחבר לנהר תת קרקעי מרשים המתחתר בסלע הגיר (מסלול מספר 2). מסלול הטיול מלווה את הנהר בבטן האדמה ובין מפלים רמים. אחד האתרים המרשימים בכל הטיול.

לאחר הביקור במערה המשכנו לעיר החוף פיראן (Piran) שהיא גולת הכותרת של רצועת החוף הקטנטונת של סלובניה לים האדריאטי. העיר הבנויה בסגנון ונציאני, לנו היא הזכירה דווקא את קסיס (אשר בדרום צרפת). מזג האוויר אפשר שיטוט בין הסמטאות והכיכרות, טבילונת בים הסוער למחצה וגלידה.

רשומות סמוכות

תגובות