סובב בקעת תמנע - 1/9/2016

כבר כמה שנים שאנו רוצים לטייל באזור הרי אילת, ובחרנו השנה באזור בקעת תמנע כיעד. המצוקים התלולים המקיפים את הבקעה בעלת הנוף האדמוני, והמעלות התלולים שהמציא האדם ובעלי החיים קראו לנו לטייל בהם. 

חיפשנו מסלול של כ-16 ק"מ ליום הליכה, שיהיה מאתגר אבל לא קורע (בסך הכל רובנו לא הולכים מדי יום מרחקים עם ציוד על הגב), וכן שניתן יהיה לתאם עם ג'יפאי שיטמין לנו אוכל ומים לקראת הלילה הבא בחניון לילה או אתר לינה שג'יפ יכול להביע אליו. וזה המסלול שבחרנו בו. אורך המסלול כולו כ-48 ק"מ. 

לנקודת ההתחלה בקיבוץ אליפז הגענו ערב קודם כדי להתחיל מוקדם בבוקר. אני נסעתי באוטובוס לאילת, שעוצר בדרך בסמוך לקיבוץ (דרך נוחה מאוד לטייל). אחרים הגיעו ברכב, וכולנו לנו בלילה בקמפינג אליפז.

נקודת הסיום הייתה עמודי עמרם, הנגישים מכביש 90 בכל רכב (אנחנו הקפצנו רכב מראש לנקודת הסיום).

בימי הטיול שלנו סופה עזה השתוללה ברחבי הארץ (שלג בחרמון והצפות במדבר יהודה), ולמרות זאת לא ירדה עלינו טיפה. עם זאת, הקור היה עז והרוחות נשבו בעוצמה.

נתיב המסלול בקצרה

(מודגשות נקודות יפות במיוחד)

היום הראשון
השקמה בקיבוץ אליפז, הליכה בנחל מנגן בואכה הר מכרות. טיפוס במעלה מלחן שבו עובר גם שביל ישראל (עליה קשה) לעבר צוקי תמנע. משם בנוף יפה של הבקעה, הליכה בכיוון דרום מערב לעבר הר ברך בשביל בסימון אדום. לינה בהר ברך שהינו אזור קטן שמחוץ לשמורת הטבע, ובו ישנו אזורים מוגנים מהרוח בו ניתן לישון וכן חדר קטן, שהיה שייך בעבר לבסיס הצבאי שגם בו ניתן לישון בעת גשם (שם אנחנו ישנו). בסך הכל 14.8 ק"מ.

היום השני
מהר ברך הליכה דרומה לכיוון הר עתק בשביל אדום, ומשם בשביל ירוק לעבר נחל עתק, ירידה במעוק עתק. במעוק ישנם מספר אזורים אתגריים עם סולמות וייתדות, במקרה שלנו היה גם הכרח לחציית גבים (בגובה על החזה) מאחר וכחודש קודם לכן היה שטפון בנחל. החציה היתה במים קרים..... מהגבים המשך בנחל שמתרחב לו עד לחניון הלילה בחניון הלילה במפגש הנחלים עתק ורחם. בסך הכל היום כ-18 ק"מ.

היום השלישי
מחניון הלילה טיפוס מתון בנחל רחם, עם שביל ישראל, טיפוס בנחל שללגון, וחיתוך בשביל אדום לעבר גבי רחם (ריקים). עצירת צהרים בדקלי רחם היפים ומשם טיפוס נוסף לעבר מצפה עמרם שמשקיף לכל עמק הערבה ואילת. מהמצפה, ירידה תלולה אל עמודי עמרם - נקודת סיום המסלול. בסך הכל כ-15 ק"מ.

רשומות סמוכות

תמונות

תגובות