סובב מכתש רמון - 12/26/2016

היעד השנה היה מכתש רמון. קראנו כי השנה (2016) סומן לראשונה סימון שבילים חדש - סובב מכתש רמון אשר מאפשר להקיף את המכתש  ב-8 ימי הליכה. 

לאחר בחינת המסלול המלא, ולאור מגבלות הזמן, בחרנו בשלושת הימים היפים ביותר (לדעתינו) וכאלו שעושים שימוש בסימון החדש אך לא בנתיב שהיה מוכר זה מכבר (חלק משביל סובב רמון עובר בשבילים מסומנים מן העבר) 

 • סה"כ הנתיב 47 ק"מ על פני 3 ימים (19 ביום הראשון, 15 בשני ו-13 בשלישי). כל הימים ברמת קושי בינונית גבוהה בעיקר בגין טיפוסים תלולים על מצלעות המכתש. הנוף בראש הטיפוס היה שווה הכל...
 • התחלה בבורות לוץ (הגעה עם רכב רגיל)
 • סיום על כביש 40 דרומית ליציאה ממכתש רמון
 • גם הפעם בחרנו בג'יפאי שיטמין לנו מים עצים ואוכל בחניוני הלילה שישנו בהם. בחרנו למשימה את "רמון תיירות מדבר" שעשו עבודה טובה במחיר סביר ועם חיוך על הפנים
 • אנחנו עשינו זאת בסוף דצמבר (חנוכה 2016) ובאחד הלילות ירד עלינו גשם 12 שעות... לא הפריע לטייל במהלך היום אבל חשוב להערך למזג אויר חורפי (קור, רוח וגשם) שכן מדובר בגובה של 600-1000 מטרים מעל פני הים.
 • ברוב המסלול אין קליטה
 • המסלול מסומן בסימון שבילים סגול (ייחודי וחדש) ומופיע רק בעמוד ענן ולא באף מפת סימון שבילים שניתן לקנות. לכן מומלץ להצטייד בהדפסות רלוונטיות מאתר עמוד ענן.
 • במהלך המסלול נתקלנו פעמיים בארנבת (שברחה מהר) וכן ראינו עדר קטן של 3 פראים שהלכו לא רחוק מאיתנו (הפראים הושבו לפני מספר שנים לאזור הר הנגב).

קבצי נתיב המסלול

 • קובץ לפתיחה ב Google Earth (ניתן ממש לשוטט בעקבות המסלול) קובץ KML

עיקרי המסלול

 1. יום א - ירידה בחניון הלילה של בורות לוץ. הליכה וטיפוס לראש אילות לתצפית יפה וארוחת בוקר. מדהים היה לראות את הפריחה של האלות העתיקות שעה שהן עדיין עירומות מעלים. טיפוס קליל בנחל אלות חזרה לבורות לוץ (שעדיין היו ריקים ממים). הליכה לעבר הר רמון ומשם לתצפית משולי המכתש. ארוחת צהרים במצפה ערוד, הליכה לעבר הר עידו, טיפוס לראש ההר לחוויה ייחודית של אוסף רוג'ומים גדול וירידה לחניון הלילה שלמרגלות הר עידו. סה"כ 19 ק"מ
 2. יום ב - מחניון הלילה של הר עידו טיפוס לאוכך למרגלות הר עודד, ביקור בגב עודד (שהיה עדין עם מים מעופשים) וטיפוס מרשים עם נוף מהמם על מצלעות המכתש מדרום. ירידה בנחל יפיפה לעבר חניון לילה חדש (טרם סומן במפות - חניון לילה מפער פיטם) - סה"כ 15 ק"מ.
 3. יום ג - מחניון הלילה טיפוס תלול מאוד לעבר מצלעות המכתש בין מפער פיטם למפער שן רמון. נוף מסחרר צפונה ודרומה, אחת מהנקודות היפות בכל הטיול. ירידה (תלולה) בשביל עד דרומית לשן רמון - שם חבירה לשביל ישראל עד למפגש עם כביש 40. סה"כ 13 ק"מ.

רשומות סמוכות

תמונות

תגובות