חבל וולוניה והארדנים - 8/16/2018

לאחר טיסת בוקר מתל אביב לבריסל הדרמנו לעבר הארדנים. בדרכנו עצרנו בנאמור. נאמור עיירה השוכנת במפגש נהרות והיוותה במשך שנים כאתר אסטרטגי. לפיכך כל מי שעבר בגזרה – אוסטרים צרפתים, הולנדים, ספרדים וחוזר חלילה כבשו אותה . כדי להגן על העיירה הוקמה בעיר מצודה עצומה - Citadel Namur - שהחלק המרתק בה הוא הקילומטרים הרבים של המחילות שנחפרו כדי להוות כלי מגן מפני התותחים ואשר אמצעי המשחית. שווה להזכיר כי למרות הביצורים הרבים ומאגרי המזון והמים לשעת מצור - היא תמיד נכבשה.

חבל הארדנים הוא רצף של גבעות גבוהות עם פארקים ירוקים והרבה טבע שעובר בין גרמניה לוקסמבורג ובלגיה. אחד האתרים המרשימים ביותר הוא מערת הנטיפים ופארק הטבע ב Grotte-De-Han. מדובר במערת נטיפים מרשימה עם נהר תת קרקעי ומסלול מקסים שעובר בה. ההגעה אל המערה היא בטיול רגלי או ברכבת שעוברת בפארק טבעי בו נמצאים איזורים עם חיות בר שניתן לפגוש בהם. בין השאר הילדים שמחו לפגוש חזירי בר, ינשופים, איילים ואפילו דובים. מומלץ בחום לטיול של יום שלם. בסיום הסיור במערה ישנו פארק שעשועים גדול ועוד מוזיאון המאפשר לראות אילו אוצרות מצאו בתחתית הנהר לאורך השנים.

ביום הבא הגענו לפארק חוויתי המלמד בצורה כיפית את סודות היער. הפארק נקרא -Chlorophyll Park  ועוברים בו במספר תחנות המלמדות על היער ועל בעלי החיים שגדלים בו בצורה מאוד חווייתית משם ביקרנו בעיירה La Roche-en-Ardenne– אחת מיני העיירות הציוריות הרבות באזור. שם נחשפנו לראשנה לקרבות במלחמת העולם השניה במוזיאון "הקרב על הבליטה" אשר בעיירה.

ביום לאחר מכן התפצלנו – יוחאי והגדולים הלכו לשיט קייקים ב Dinant מסלול כיפי ויפה של כ -12 ק"מ בנהר ה LESSE  בעזרת חברת Dinant-Evasion בעוד נטע ועיינה ביקרו בגן יפיפה בשם Les Jardins d’Annevoie. לסיום היום ביקרנו בעיירה Dinant בה הומצא הסקסופון. הטיילת לאורך הנהר נעימה וכיפית לסיום היום. מומלץ גם להגיע למבצר בעיירה, אך אנחנו לא הספקנו.

היום הבא היה מעט גשום אז הקדשנו אותו למוזיאון החלל Euro Space Center. זהו מרכז גדול בו מתקנים רבים המדמים טיסות לחלל המלווים באפקטים מיוחדים, כולל מתקן המבטל את כוח המשיכה של כדור הארץ. נהנו בסיור מלמד והתנסנו בהליכת ירח.

את היום האחרון בחבל וולניה התחלנו בביקור במוזיאון לזכר הקרב על באסטון Bastogne War Museum- אחד מהקרובות הקשים ביותר של בעלות הברית במסגרת המערכה מול הגרמנים בו נהרגו ונפצעו כ-200,000 חיילים משני הצדדים במצור וקרבות חפירות בלתי אפשריים בדצמבר 1944. המוזיאון מעולה ומנגיש את התקופה הקרבות וההרס דרך 4 נקודות מבט אנושיות ובמגוון המחשות מציאותיות שגם הילדים נהנו ולמדו מהם.

לאחר הפרק בהיסטוריה שמנו פעמינו לעבר הלבירינט מבוך הצמחים עצום - The Labyrinth of Barvaux-sur-Ourthe- שבו צריך למצוא את הדרך החוצה ובדרך להציל את טרזן. מלבד מבוך הצמחים הענקי נחלצנו גם מ"מבוך הדלתות" אשר נפתחות רק בעזרת קודים מוצפנים. בילוי מעולה לכל המשפחה.
את ארוחת הערב העברנו במסעדה נחמדה בעיירה הקטנה בבלגיה (רחוב ורבע) – Durbuy.

רשומות סמוכות

תמונות

תגובות