סובב מירון - Baby Track בהרי מירון - 5/5/2019

את חופשת הקיץ במהלך הלימודים באוניברסיטה בילינו בהודו. שם, בהרי חבל לאדאק הגבוהים, ולאחר טרק קשוח של 8 ימים בעמק הMARKA נתקלתי לראשונה במושג Baby Track. מונח שהמקומיים בחרו לתאור טיול של מספר ימים שדורש רק ציוד יום שכן מדי ערב מגיעים לכפר בו ניתן להתקלח ולישון במיטה נוחה. דהיינו טיול שמתאים לכל ילד קטן ולא דורש הכנות מפרכות. הרעיון של להנות מטיול שעובר חבל ארץ משמעותי ללא הצורך לתיק כבד עם ציוד רב נשמע קסום.

מכאן בא הישום לישראל ובאמצע מאי המקום האידאלי היה רכס הרי מירון, אחת משמורות הטבע היפות בארץ, בגובה של למעלה מ -1000 מטרים מעל פני הים, גם בימים חמים יותר היא נקודה ירוקה ומומלצת לטיולים.

הטיול סובב מירון הוא מעגלי, בן יומיים ומצריך תיק יום בלבד (: - אורך הטיול הוא 30 ק"מ סה"כ המתחלקים שווה בשווה בין שני הימים. בכל יום יש גם עליות וירידות לא קלות - מה שבהחלט מסווג אותו למיטיבי לכת בלבד.

נקודת ההתחלה (והסיום) - הינה בחרבת חממה אשר סמוכה לבית הספר שדה הר מירון. שם ניתן להשאיר את הרכב. להלן קובץ המתאר את המסלול שניתן לפתוח ב GOOGLE EARTH.

נקודת לינה - הכפר הדרוזי בית ג'אן בו ישנם מספר צימרים / חדרי לינה. אנחנו ישנו בחדרים של משפחת מנדו - נגיעות בטבע אשר במחיר הוגן ועם ארוחת בוקר טובה אפשרו לנו להתרענן ולהצטייד ליום השני של טיול. מומלץ גם לבקר במרכז הכפר שם יש מספר מסעדות טובות, ובדגש עם הכנאפה המעולה שבמקום.

מהלך היום הראשון - מחרבת חממה, עולים עם שביל ישראל לפסגת המירון. שם נהנים מנוף מרהיב של שביל הפסגה. מחניון שביל הפסגה ממשיכים עם השביל הכחול לחברת ב"ק - תחילת ההתיישבות היהודית באזור. מחרבת ב"ק ממשיכים עם שביל ישראל מהלך של כ-3 ק"מ לעין זבד. בעין זבד עוזבים את שביל ישראל וממשיכים עם שביל כחול, שבהמשך מתחלף לסימון ירוק לעבר עין הזקן, בו מתחילים לרדת במורד נחל כזיב, עד בואכה בית ג'אן ולנקודת הלינה. הירידה בנחל כזיב דורשת מעבר מספר מדרגות אבן - מפלים מרשימים. השביל העולה לבית ג'אן לא מסומן מספיק טוב, ויש לשים לב לסימונים. העליות בחלק זה בהחלט תלולות...

מהלך היום השני - מטפסים ברחובות בית ג'אן לעבר שכונת החיילים המשוחררים ובית הספר המקיף. משם ממשיכים עם שביל ירוק היוצא צפונה מהכפר. נקודת עצירה ראשונה היא בהוטה 6 (אליה אפשר לרדת רק עם חבלים). ממשיכים עם השביל עוד כ-2 ק"מ עד להוטה 17, אליה אפשר לרדת עם פנס ולראות נטיפים מרשימים. מיד לאחר ההוטה חוברים לשביל בצבע כחול אשר יורד בירידה תלולה לעבר עין חותם. 
לאחר התרעננות בעין חותם מתחילים בטיפוס בנחל כזיב (שביל ירוק) עד שמגיעים לדרך המחברת בין בית ג'אן לחורפיש. מכאן מתחילים לטפס בנחל נריה (סימון אדום) מהלך של כ-3 ק"מ בחזרה לנקודת ההתחלה. תאור של רוב יומו השני של המסלול כתבתי במסלול באתר טיולי - מבית ג'אן לחורפיש.

מומלץ בחום

רשומות סמוכות

תגובות